KİLO VERME SÜRECİNİ KAOSA ÇEVİREN HATALAR

  • Diyetisyen yardımı almadan diyet yapmak.

Çalışmalarımda sıklıkla kendi kendine diyet yapmaya çalışan ama başaramayıp bana başvuran bireylerle karşılaşırım. Maalesef internette,televizyonda duyulan görülen her şey uygulanılmaya çalışılmakta ve başarısız olunmakta çünkü bahsi geçen diyetler veya öneriler eğer bir uzman tarafından söylendi ise örnek verme amaçlıdır ve herkese uyacak diye bir şart yoktur bir diğeri olan internetteki diyetlere gelince kimin ne yazdığı hangi amaçla yazdığı belli olmayan milyonlarca diyetle karşılaşırsınız uygularsınız ama olmaz .

Peki neden?

Çünkü bu diyetlerin hemen hepsi bize uymayabilecek standart kalıpta diyetlerdir.

Bir beslenme uzmanı olarak hep söylediğim şey şudur “DİYET KİŞİYE ÖZEL OLMALIDIR” artık bu cümleyi bilmeyen kalmadı ama bu cümleden çıkardığımız nedir? Önemli olan o. Diyetin kişiye özelliği  sadece o diyette yazılı olan besinler değildir. Besinler,öğünlerin saatleri,besinlerin pişirilme şekli,kişinin sevmediği besinleri  içermemesi ve bunlara benzer maddelerdir kişiye özellik.

  • Diyet yaparken spor yapmamak.

Sadece diyetle veya sadece sporla kalıcı zayıflama düşünülemez.  Bu uygulama bir süre sonuç verir ama sonrasında her iki uygulamada tek başına yetersiz kalır.

Doğru diyet yapan ama spor yapmayan kişi daha az kalori aldığı ve sağlıklı besinler tükettiği için bir süre kilo verir ama daha sonra kilo veremeyebilir veya yeteri kadar kilo verse bile ulaştığı kiloyu koruyamaz.

Spor yapıp beslenmesine dikkat etmeyen kişi daha fazla kalori harcadığı için bir süre kilo verir ama vücut bileşimi yani vücudun yağ/kas/su oranı olması gerektiği gibi olmayabilir. İşte bu yüzden her zaman spor ve diyet kombine edilmeli hem sağlıklı hem de kalıcı kilo verilmeli.

Aynı zamanda yapılacak spor muhakkak bir uzman yardımıyla ve güvenilir merkezlerde yapılmalıdır çünkü bilinçsizce yapılan sporun en büyük tehlikesi sakatlanma riskidir ayrıca yanlış egzersizlerle metabolizma hızınızı da düşürme tehlikesiyle karşı karşıyasınız.

  • Sadece zayıflama amaçlı sevmediğiniz besinleri tüketmek.

Bir çok kez hiç sevmediği halde sırf zayıflamak için brokoli tüketen yada başka şeyler tüketen kişilerle karşılaştım. Evet bu kişiler bir süre kilo veriyorlar ama sevmedikleri uygulamalar yaptıkları için bir yerde diyeti bırakıp özledikleri besinlere dönüyorlar hatta özledikleri için eskisinden daha da fazla yiyorlar ve sonuç malum.

  • Ekmeği tamamen hayatımızdan çıkarmak.

Ekmek bir karbonhidrat çeşididir ve önemli bir enerji kaynağıdır. Ayrıca ülkemizde bir kültüdür ekmek. Diyet yaparken ekmeği hayatımızdan tamamen çıkarmaktansa çeşidini ve miktarını ayarlamak çok daha sağlıklı ve mantıklıdır. Beyaz ekmek yerine tam tahıl unlarından yapılmış ekmekler gibi.

  • Saat 18:00 den sonra hiç bir şey yememek.

Bu çok doğru bir davranış değildir .Ertesi gün saat 08:00 de uyandığımızı farz edersek büyük bir bölümü uykuda geçse bile 14 saatlik bir açlık ile uyanırız buda  metabolizma hızını düşürerek bizi sıkıntıya sokar. Saat 18:00 den sonra hiç bir şey yememektense yatmadan 2-3 saat öncesinde tüketilen bir ara öğün daha mantıklıdır .

  • Sadece salata yemek veya tek çeşit beslenmek.

Tek çeşit beslenerek sağlıklı kilo kaybı düşünülemez çünkü tek çeşit besinle vücudunuza alacağınız vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat yeteri miktarda olmaz ve kas kaybı,sıvı kaybı,vitamin yetersizliği gibi sebeplerle vücut zayıflamayı engelleyecek sinyaller vermeye başlar ve sonuç yine malum fazla kilolarımız ve biz.

DOĞRU DİYETLE SAĞLIKLI BİR ÖMÜR DİLİYORUM…

Dyt. Muhammed ŞAHİN